Druhá pražská dohoda

Údaje o texte
Titulok Druhá pražská dohoda
Licencia PD SK

Protokol o jednání vlády Československé republiky a Slovenské národní rady ze dne 11. dubna 1946 („Druhá pražská dohoda")

Vláda Československé republiky a Slovenská národní rada vedeny snahou prohloubiti vzájemné vztahy mezi českými zeměmi a Slovenskem a doplniti dohodu z 2. června 1945 dohodly se na poradách konaných v Praze ve dnech 9., 10. a 11. dubna 1946 takto:

Článek I.

a) President republiky jmenuje i na Slovensku vysokoškolské profesory vůbec, dále soudce počínajíc 5. stupnicí funkčního služného a státní úředníky počínajíc 3. platovou stupnicí na návrh sboru pověrenců, který jej předkládá přes předsednictvo Slovenské národní rady vládě; tato ho vrátí předsednictvu Slovenské národní rady, je-li návrh v rozporu s jednotnou personální politikou v republice; jinak jej předloží presidentovi republiky. Jmenovací akt kontrasignuje předseda vlády a vrátí jej předsednictvu Slovenské národní rady. Jmenování a povýšení vykonaná dosavad předsednictvem Slovenské národní rady, sborem pověřenců a předsedou Nejvyššího kontrolního dvora zůstávají v účinnosti tak, jako by byla vykonána podle prvního odstavce bodu a) tohoto článku.

b) President republiky uděluje milost i na Slovensku — a to též ve věcech patřících před lidové soudy a Národní soud — na návrh pověřence spravedlnosti, který jej předkládá přes předsednictvo Slovenské národní rady vládě; tato jej vrátí předsednictvu Slovenské národní rady, má-li proti návrhu námitky z hlediska celostátních zájmů, jinak jej předloží presidentovi republiky.

c) Cizozemcům uděluje československé a slovenské řády pouze president republiky a dává jim také vyznamenání. Tuzemcům na Slovensku uděluje Slovenská národní rada dosud jí zřízené revoluční řády.

Článek II.

Resortní osnovy zákonů a vládních nařízení projedná resortní ministerstvo s příslušným pověřenectvem dříve, než budou předloženy vládě. Stejně i osnovy nařízení Slovenské národní rady a osnovy prováděcích nařízení sboru pověřenců projedná příslušné pověřenectvo nejprve s resortním ministerstvem. Pověřenectvo zpraví o osnově ihned sbor pověřenců a předsednictvo Slovenské národní rady, kdežto ministerstvo zpraví předsednictvo vlády. O iniciativních návrzích podaných v Prozatímním národním zhromáždění (Ústavodárném národním shromáždění), popřípadě ve Slovenské národní radě informují se vzájemně předsednictva těchto sborů.

Článek III.

Aby byly odstraněny dosavadní nesrovnalosti mezi právními normami vydanými presidentem republiky ve formě dekretů, dále nařízeními vlády na jedné straně a právními normami usnesenými Slovenskou národní radou anebo sborem pověřenců na straně druhé, zřídí se koordinační orgán při Úřadě předsednictva vlády skládající se z tří Čechů a tři Slováků. Úlohou tohoto orgánu je přezkoumati všechny v předcházející větě uvedené právní normy a navrhnouti vládě a Slovenské národní radě, co třeba zaříditi.

Článek IV.

Nejvyšší soudy v Brně a Bratislavě považují se při zachování jejich dosavadní organisace a působnosti podle předpisů pro ně platných za součásti jednotného Nejvyššího soudu, který má sídlo v Brně; právní důsledky z toho vyplývající budou upraveny zákonem. Jinak stav nejvyšších soudních tribunálů zachovává se podle pražské dohody ze dne 2. června 1945 až do úpravy ústavní listinou.

Článek V.

Na Slovensku vykonává působnost nejvyššího úřadu cenového, dokud nedojde k definitivní úpravě, cenový odbor pověřenectva pro výživu a zásobování v dohodě s Nejvyšším úřadem cenovým podle směrnic Hospodářské rady.

Článek VI.

Uznává se zásada jednotné plánovací služby v celé republice. Na základě této zásady funkci Státního úřadu plánovacího v Praze vykonává na Slovensku plánovací odbor Státního plánovacího a statistického úřadu v Bratislavě. Oba tyto úřady spolupracují podle dosavadní dohody mezi sebou uzavřené a podle směrnic hospodářské rady.

Článek VII.

Uznáva se zásada jednotné statistické služby v celé republice. Na základě této zásady funkci Státního statistického úřadu v Praze vykonává na Slovensku III. odbor Státního plánovacího a statistického úřadu v Bratislavě. Oba tyto úřady v zájmu organizace statistické sluzby učiní všechna opatření, aby se státní statistická služba řádné vykonávala podle směrnic Hospodářské rady.

Článek VIII.

Kontrola státního hospodaření bude v celé republice jednotná a upraví se ústavním zákonem. Až do vydání tohoto zákona budou oba dosavadní nejvyšší kontrolní úřady v trvalém styku za účelem jednotných kontrolních metod.

Článek IX.

Platnost dekretu č. 5/1945 Sb., o neplatnosti některých majetkoprávních jednání z doby nesvobody a o národní správě, se rozšíří i na Slovensko tím způsobem, že se do zákona k tomu dekretu projednávaného v Prozatímním národním shromáždění dá ustanovení, že se platnost předpisů týkajících se neplatnosti majetkových převodů a restituce majetku (nikoliv však předpisů o národní správě) rozšíří i na Slovensko, takže zákon může býti celostátní.

Tímto protokolem se mění a doplňuje dohoda ze dne 2. června 1945, která jinak zůstává v platnosti s tou další změnou, že v jejím čl. II místo dekretů presidenta republiky se uvádějí zákony Prozatímního národního shromáždění (Ústavodárného národního shromáždění). Dodatek k protokolu o jednání vlády Československé republiky a Slovenské národní rady ze dne 11. dubna 1946 Pod rozporem s personální politikou v republice bylo myšleno také na důvody státní bezpečnosti a státní spolehlivosti (článek I. lit. a) odst. 1).

Návrhy na jmenování nebudou procházeti personální komisí ministrů (článek I. lit. a) odst. 1). Jmenování a povýšení, jichž se týká ustanovení čl. I. lit. a) odst. 3 protokolu, budou Kanceláři presidenta republiky předložena k informaci prostřednictvím Úřadu předsednictva vlády nejpozději při předložení prvního návrhu na jmenování podle čl. I lit. a) odst. 1. Tuzemcům na Slovensku uděluje jiné než Slovenskou národní radou dosud zřízené řády president republiky (článek I. lit. c).

Bylo konstatováno, že není pochybností o tom, že platnost a účinnost celostátních norem vyplývá z jejich uveřejnění ve Sbírce zákonů a nařízení Republiky československé.

Celní orgány musí býti spravovány ústředně, i když přes pověřence. Předpokládá se že všechny problémy s touto otázkou související budou co nejdříve vyřešeny dohodou; mezi ministerstvem financí a pověřenectvem.

Text protokolu bude schválen vládou a Slovenskou národní radou.

Iné projekty

upraviť